«Δυναμίτης» ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Παναθηναϊκό (75-51)

5984870 e1696100533133

Με άμυνα από… γρανίτη, ο Ολυμπιακός «έπνιξε» τον Παναθηναϊκό (75-51) και κατέκτησε το Super Cup – Μεγάλη εμφάνιση από τον Λαρεντζάκη με 20 πόντους.

Ο Ολυμπιακός για δεύτερη συνεχόμενη φορά κατακτά το Super Cup επικρατώντας του Παναθηναϊκού (που εμφανίστηκε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο) με 75-51, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που είχε 20 πόντους (6/7 τρίποντα).

Οι «Ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα πιέζοντας σε όλο το γήπεδο στην άμυνα και με ωραία κυκλοφορία επιθετικά, κάτι που φαίνεται από τα 7 κλεψίματα και τις 19 ασίστ που έβγαλαν οι παίκτες του Ολυμπιακού (κυρίαρχος ο Γουόκαπ με 8).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κάνααν να σκοράρει το μοναδικό του τρίποντο, πριν μειώσει ο Λεσόρτ σε 3-2.

Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός εκτελούσε διαρκώς άστοχα τρίποντα, χωρίς να προσπαθεί να δημιουργήσει παιχνίδι στη ρακέτα.

Πέρασαν 17.5 λεπτά πριν ο Παναθηναϊκός πετύχει καλάθι εντός πεδιάς με τον Κώστα Αντετοκούνμπο για το 32-9 (νωρίτερα είχε βάλει 3 βολές ο Κώστας Σλούκας).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κάνααν να σκοράρει το μοναδικό του τρίποντο, πριν μειώσει ο Λεσόρτ σε 3-2. Μιλουτίνοφ και Σλούκας με δίποντα έκαναν το 5-4 και κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός εξαφανίστηκε επιθετικά από το γήπεδο για 14:20 λεπτά και ο Ολυμπιακός επανέλαβε, αυτό που νωρίτερα μέσα στη μέρα έκανε και η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Αχαρναϊκό… ένα σερί 27-0, για να κάνει το σκορ από 5-4… 32-4.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο στο +26 (37-11) με τους «πράσινους» να βάζουν μόλις 3 καλάθα εντός πεδιάς σε ολόκληρο το ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να παρουσιάσει ένα καλύτερο πρόσωπο στην 3η περίοδο, μείωσε στους 21 πόντους με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να έχει πάρει τη σκυτάλη επιθετικά, με τον Ολυμπιακό όμως να μην κόβει ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα και τον Κάνααν να εκτελεί με συνεχόμενα δίποντα, για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 56-34.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο για άλλη μία φορά για τον Ολυμπιακό, που εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και στους 30 πόντους (67-37) με συνεχόμενα τρίποντα του καταπληκτικού Λαρεντζάκη και του Λούντζη.

Ο Παναθηναϊκός με ένα επιμέρους 11-0 μείωσε στους 19 (67-48), πριν αναλάβει ξανά δράση ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Σακίλ ΜακΚίσικ κλείσει το σκορ με 2 εύστοχες βολές για το τελικό 75-51.

Διασωθέντες σε αυτή τη βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό, ο Ερνανγκόμεθ με 15 και ο Γκραντ με 14 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό, τον «Λάρε» ακολούθησαν ο Κάνααν με 12 και οι Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:16-4, 37-11, 56-34, 75-51.