Βαλένθια – Παναθηναϊκός 81-82: Έσπασε την κατάρα η βολή του Λεσόρ!

lessor stolis

Με τον Ματίας Λεσόρ να έχει 1/2 βολές στα 1.9” πριν από το τέλος, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη από τη Βαλένθια με 82-81 και να «σπάσει» την κατάρα επί ισπανικού εδάφους καθώς μετρούσε 18 σερί ήττες.

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Παναθηναϊκός στην Βαλένθια! Σ΄ένα δραματικό ματς, οι «πράσινοι» χρειάστηκαν μια βολή του Ματίας Λεσόρ στα 1.9” πριν από το τέλος για να βάλουν τέλος στην κατάρα επί ισπανικού εδάφους όπου μετρούσαν 18 ήττες και να επικρατήσουν με 82-81! Αν μη τι άλλο ήταν μια νίκη που τον φέρνει και παλι ψηλά στην κατάταξη, ανεβάζοντας στα ύψη την ψυχολογία μετά την κακή ήττα στην Μπασκόνια.

Ο Λούκα Βιλντόζα πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του στη φετινή Euroleague με τον Παναθηναϊκό «γεμίζοντας» τα παπούτσια του Σλούκα, ο Γκραντ ήταν επιδραστικός, σε μια βραδιά που ουσιαστικά οι «πράσινοι» δεν είχαν καλή εμφάνιση. Όμως το αποτέλεσμα μετράει.

Το ματς: Βαλένθια – Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός με το καλό ξεκίνημα του Γκριγκόνις βρέθηκε να προηγείται με 3-9 στο δίλεπτο ωστόσο δεν υπήρχε συνέχεια. Η Βαλένθια αυξάνοντας την ένταση στην άμυνα, πάτησε γκάζι, βρήκε πόντους στο τρανζίσιον και με επιμέρους 11-1 βρέθηκε στο +4 (14-10 στο 5′) έχοντας αλλάξει την εικόνα και το μομέντουμ του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός τα είχε βρει σκούρα από την πίεση που έβαζαν οι γηπεδούχοι και μάλιστα είχαν πάρει και διαφορά πέντε πόντων (23-18). Μια διαφορά που θα μπορούσε να φτάσει και στο +7 αλλά ένα χαμένο lay-up του Ντέιβις έδωσε την ευκαιρία στην ελληνική ομάδα να μειώσει σε 23-22 με τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός είχε κλείσει την 1η περίοδο έχοντας 8/10 δίποντα αλλά και 1/6 τρίποντα, ενώ αντίστοιχα η Βαλένθια είχε 8/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα.

Και όσο η Βαλένθια προσπαθούσε να κρατήσει χαμηλά τον Παναθηναϊκό, άλλο τόσο η ομάδα του Αταμάν αντιμετώπιζε προβλήματα και δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Μάλιστα δέχθηκε και πολλούς πόντους στο τρανζίσιον της ισπανικής ομάδας και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +7 πόντους (36-29) στο 14′. Ο Τούρκος προπονητής ανακάτεψε την τράπουλα θέλοντας να βγάλει ενέργεια στην άμυνα και παρά το γεγονός ότι είχε 0/4 τρίποντα, ο Χουάντσο ήταν αρκετά δραστικός σε άμυνα και ριμπάουντ, ενώ ο Βιλντόσα ευστόχησε στα σουτ που πήρε και ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε 8-0 σερί για το 36-37 δύο λεπτά αργότερα.

Όμως δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ έχοντας προηγηθεί έως και +2 πόντους (38-40) στο 18′. Η Βαλένθια «απάντησε» με δικό της 7-0 σερί για το νέο προβάδισμα πέντε πόντων (45-40) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου το οποίο έκλεισε με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν σε (47-47) με τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ (9π., 4ασ., 2ριμπ.) Στο πρώτο μισό οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/17 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 13/17 βολές, 6-7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη ενώ η Βαλένθια 15/22 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/10 βολές, 10-6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 λάθη.

Το τρίποντο του Γκραντ είχε δώσει… φτερά στους παίκτες του Αταμάν οι οποίοι επέκτειναν το σερί στο 10-0 μετά την έναρξη της 3ης περιόδου παίρνοντας προβάδισμα επτά πόντων (47-54 στο 22′). Με τον Βιλντόζα να έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του, οι «πράσινοι» έφτασαν για πρώτη φορά και στο +9 (50-59 στο 25′) αλλά στη συνέχεια έπαθαν… Μπασκόνια καθώς απώλεσαν σε χρόνο «dt» την διαφορά. Με επιμέρους 16-4 των γηπεδούχων το σκορ έγινε 64-63 ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 69-66.

Στην τελευταία περίοδο η Βαλένθια βρέθηκε στο +7 (73-66) στο 34′ με τον Παναθηναϊκό να κάνει πολλές κακές επιθέσεις και να χάνει ευκαιρίες για να πλησιάσει στο σκορ. Κάτι που έγινε λίγο πριν από το τέλος. Στα 02:05 πριν από το τέλος οι «πράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 77-77 αλλά στη συνέχεια δεν είχαν την ίδια αποτελεσματικότητα. Η Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε τα κενά διαστήματα και ήταν στο +2 (81-79) στα 33” πριν από το τέλος. Ο Βιλντόσα ισοφάρισε σε 81-81 στα 18” . O Χάρπερ αστόχησε σε τρίποντο, ο Λεσόρ κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 81-82 στα 1.9”.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Άντεξε μέχρι το τέλος, είχε ψυχραιμία στα κρίσιμα και σωστή απόφαση στην κρίσιμη επίθεση που ο Βιλντόζα έκανε το 81-81.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: O Λούκα Βιλντόζα μέτρησε 19 πόντους και το μεγάλο καλάθι της ισοφάρισης (81-81).

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Στέφαν Γιόβιτς περιορίστηκε στους 5 πόντους σε 13:19 στο παρκέ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζέριαν Γκραντ είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ ο Ματίας Λεσόρ πρόσφερε εκτός από τη βολή της νίκης, 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

πηγή:gazetta.gr